Na internetu vidím často doporučení na různé meditace – návody na klid mysli, zkratky k “osvícení” apod. Naše vlastní síla, schopnosti a talenty jsou nám zde šikovně prodávány jako dílo “vyšších sil”. Hlavně přestat věřit sobě a věřit, že „vesmír to zařídí“
Po více jak dvacetileté meditační praxi (mými učiteli byli např. čeští mystici manželé Míla a Eduard Tomášovi, s nimiž mne pojil i osobní vztah), mám doporučení: Přestaňte utíkat do meditací v touze po klidu a snaze měnit realitu. Přijměte stav ve kterém jste. Pokud nepřijímáte přítomnost – to co je – vytváříte odpor. Tím si způsobujete jen větší vnitřní konflikt.

Nic v životě nezažíváme náhodou. Svět je odrazem našich vnitřních já. Toho, co je v nás. Přijetí je cesta k sobě. Snaha po “sluníčkaření” je slepá cesta, ale chápu, že pro mnoho lidí zároveň velmi dobrá zkušenost. Nelze prožívat plně lásku a radost bez schopnosti stejně naplno prožít bolest, strach či smutek. Naše vnímání nemůže být selektivní. Ubližuje nám jen to, co odmítáme, co nejsme schopni přijmout. Bohužel často na podvědomé úrovni. Je to výsledek našich minulých zkušeností (např. z dětství).

Ve chvíli, kdy jsme schopni pravdivě to uvidět a přijmout, přestává být daný problém problémem. Co přijmeme, to mizí, to, s čím bojujeme a co potlačujeme, roste. Co nepochopíme, odmítáme a nechceme pravdivě vidět, to v životě prožíváme stále dokola. Ve chvíli, kdy začneme chápat, proč prožíváme určité situace, nemusíme je již „těžce“ prožívat v realitě svého života. Vyřešíme je v sobě skrze své pocity tak, že je prožijeme v sobě. Této problematice se více věnuji v knize Smysluplné vztahy.
Snaha vyřešit své potíže meditací a představou “že se špatné pocity, nebo životní situace rozpustí” je snahou po zkratce. Nefunkční zkratce, třeba dodat.

To samé platí o prosbách k Vesmíru apod. Jedná se o manipulaci. Různými naukami a náboženskými systémy je do našeho vědomí tato věc šikovně a hluboce zasetá. Princip je v tom, vysvětlit nám “jak jsme ti malí a ubozí”. Že zde na Zemi v tomto těle nic nedokážeme, anebo jen málo. To pravé, že je nás čeká kdesi v nebi, nebo v jiné dimenzi (5D, 8D apod.:)), případně po rozpuštění do jednoty univerzálního vědomí atd. Nemusíte být příznivcem těchto směrů, přesto se tato víra silně propisuje do kolektivního vědomí.
Díky tomu jsme po staletích “duchovní masáže” přestali věřit sami sobě na té nejhlubší úrovni. Ve skutečnosti zde není žádný “vesmír”, který by nám pomohl v našich trablech. Naše vlastní snaha je nám zde prodávána jako výsledek “pomoci Vesmíru”. Naše vlastní záměry a aktivita jsou tím “kouzlem”, na které mnoho lidí čeká. Místo, aby si uvědomili svoji sílu a schopnosti, tak odevzdávají “vedení vyšším silám”. Tím obrovsky ponižují sama sebe a své možnosti. A zároveň se nesmírně oslabují. Dobrovolně se uvádějí do nesvobody a otroctví. Výměnou dostávají pocit, že vše je v pořádku. Vyšší síly, láska, vesmír apod. to vše zařídí.

Je to pohodlná cesta, která vede k pasivitě. My to zařídíme, jen nic nezkoušejte sami, protože byste mohli zjistit, že nás nepotřebujete.
Ta nejvyšší spiritualita je uvědomění si toho kdo jsme. V nás je vše. Žádný “nebeský otec” nám nepomůže. To neříkám proto, že bych byl ateista, tím rozhodně nejsem. Jde o to si uvědomit, že my lidé máme obrovské možnosti. Naše záměry ve spojení s tělem, emocemi a pocity dělají v realitě tohoto světa “opravdové zázraky”. Tak je přestaňme stále považovat za dílo “vyšších sil” a uvědomme si svoji sílu. Jen my sami máme schopnost měnit své životy a pomoci si k tomu, co opravdu chceme.

Napsat komentář

Mohlo by Vás zajímat

Odvaha vylétnout z klece

Být sám sebou, jít svou cestou, zní v dnešní době ze všech stran. Ovšem v podmínkách, do jakých se rodíme, jaké na nás po celou dobu naší existence působí, to vůbec není jednoduché. Okolí má zpravidla jasnou představu jací bychom měli být. Naši rodiče, prarodiče, učitelky v mateřské, školský systém, jednotliví učitelé na základní, střední, vysoké.

Síla požehnání, aneb když se spojí záměr s pocitem

Před pár měsíci jsme ze dne na den odešli od větší firmy, co provozovala balení a distribuci našich knih. Ač si účtovala vysoké ceny za vše, (například 70,- za zabalení knihy do obálky a další) zjistili jsme, že nás okrádá v řádu desetitisíců. Ozvali jsme se, dodali jsme důkazy a oni bez mrknutí oka aspoň … pokračování

Napsali o nás