Jsou dny, kdy si říkáte, zda to všechno má smysl. Snažit se, dávat do situací, vztahů všechno. Znám to. A právě proto, že vím jaké to je život odpojeně přežívat nebo naplno zažívat, už mám jasno v tom, že má smysl -vždycky vstát a jít dál.

 

Když jsem odcházela z druhého manželství, tentokrát se třemi malými dětmi, řekla mi moje máma zhruba tohle:
„Tak doufám, že si se dost poučila a žádného muže si už přes práh nepustíš.“ Myslela to dobře. Sama se tak zařídila a po svém rozvodu, ač měla 20 let přítele, nikdy s ním nechtěla žít. Zábava, dovolené a pak mít svůj klid. Já se nepoučila a znovu a znovu jsem do vztahů šla naplno. Jsem už taková. Když s někým chodím, chci s ním žít, chci s ním všechno. Když tancovat, tak do rána. Ano, následovali lekce, před kterými nemůžete utéct, když spolu bydlíte. Někdy to fakt bolí, zakopávat, vstávat. Ty vzlety a pády.

Napadá mě hned několik důvodů proč je lepší žít naplno:

Tak za prvé, nezůstávají nám dluhy.

Co se tím myslí? Jednoduše pro danou věc uděláte maximum. I když to třeba nevyjde. Já čtyři roky u soudů a na kriminálce bojovala o majetek. Otec dětí zfalšoval můj podpis a veškerý náš majetek byl přepsaný na cizí firmy, milenku a skončil kdesi na Kypru. Po čtyřech letech jsem to vzdala, ale můžu se dětem a sobě podívat do očí. Udělala jsem proto maximum, co v té době šlo. Nedává to prostor pro „KDYBY“.

Za druhé jsme tu proto, abychom sbírali zkušenosti.

Ono nestačí vědět, téma se musí prožít. A nedá se to nijak očůrat. Občas si moji klienti myslí, že můj život musí být asi dokonalý, když mám ty dary jasnovidění, slyšení. Není dokonalý, ani omylem. Právě proto, že toho tolik vím o vesmírných a zemských zákonitostech, ve kterých se tu pohybujeme, vnímám důležitost prožitků. Naše vědomí jsou zkušenosti. Nestačí jen vědět, musí se to zažít a teprve na základě prožitého si uvědomit. Pochopit a tím být moudřejší. To co máme prožito na vlastní kůži, už nám nikdo nevezme, už nás nikdo nemůže zpochybnit, už prostě víme. Umím pomoci pospojovat lidem zkušenosti, aby pochopili a už se jim některé situace nemuseli vracet, ale neumím nikoho ušetřit některých situací, které jsou dané a nejdou obejít. Ale i pochopení souvislostí umožní změnit postoj a tím velmi ulevit. Sama se proto na budoucnost neptám a panáky zkušeností si raději dávám na ex, než abych to hořké srkala po kapkách. Čím více máme pochopených zkušeností, tím více víme, co je pro nás skutečně dobré a to si můžeme tvořit.

Za další, mnohem bolestivější je alespoň pro mě stav necítění.

Když jsem se kdysi na nevědomé úrovni v rámci obrany rozhodla necítit chování blízkých lidí, přestávala jsem cítit život. Necítila jsem radost, nic mě neuspokojovalo, všechno jsem cítila jen po povrchu. Cítila jsem se od života oddělená, můj život nedával smysl. Skončilo to depresemi. Ty jsou důsledkem necítění, necítíme sebe, tedy necítíme život. Už bych to nechtěla zažít. Raději jdu do všeho s otevřeným srdcem (tedy vnímáním) i když to někdy bolí, ale i v bolesti cítím, že žiji a v takto otevřeném stavu i radost má jinou hloubku.

Je to jen na nás jak svůj život prožijeme. Někteří žijí naplno, někteří se šetří, vymlouvají a tisíckrát couvnou. Velkým příkladem jsou lidé, kteří si objednávají naši knihu. Přesto, že se opravdu stala úspěšnou a prodává se v tisících u nás a kupodivu velmi dobře i na Slovensku, tak třetina objednávek převodem zůstává nezaplacena. Kniha tedy nedorazí. Proč někomu stojí za to vyplnit formulář? Musel se jistě napřed rozhodnout, ale nakonec raději couvne. Ano, neprodáváme detektivku ani kuchařku. Co kdyby ho to dovedlo k nějakému uvědomění, co kdyby ho to nutilo ke změnám. Jistější je povrchně přelétnout denně desítky rozvojových příspěvků, citátů na FB a mít pocit, že se vyvíjím.

Je jen na nás zda svůj život „přežijeme“ či si ho v dobrém i ve zlé užijeme. Co si sobě řeknete, až vám bude 80 a ohlédnete se za svým životem? Udělali jste maximum, co to šlo? Jaká je pravda o vašem životě?

Knihu Smysluplné vztahy objednávejte na:
https://www.smysluplnevztahy.cz/

Michaela Bartošová 1.5.2019

Článek (či jeho části) je možné sdílet v nezměněné podobě, pokud bude připojeno jméno
autora, zdroje, aktivní odkaz na www.mmbartosovi.cz a celá tato poznámka.

 

Napsat komentář

Mohlo by Vás zajímat

Past milosrdenství

“Té síly díl jsem já, jež, chtíc páchat zlo, vždy dobro vykoná.” J.W.Goethe – Mefisto. Replika z Goetheho Fausta, mne inspirovala k myšlenkám: Proč je dnes tolik lidí neschopno se o sebe postarat. Proč vládne rozmazlenost?Napadla mne variace citátu z úvodu: “Té síly díl jsem já, jež, chtíc páchat dobro (milosrdenství), vždy zlo vykoná.”

Český čas vánoční a jeho potenciál

I když to tak nevypadá, to jak již řadu let prožíváme Vánoce tady v Čechách, je dobrým startem pro náš vývoj. Máme možnost zažívat každým rokem čím dál tím větší formální hojnost.  Výzdoba ještě nádhernější, pochutiny na vánočních stolech ještě rafinovanější, dárky luxusnější.  Alespoň jednou do roka si zkoušíme naplnit představu o hojnosti a naplnění. Dokonalá domácnost, […]

Napsali o nás