Nelze měnit druhé

autor: | 13. 05. 2021 | Muži, Nezařazené, Vztah k sobě, Vztahy, Ženy | 0 komentářů

Nemůžeme měnit partnera, ani nikoho druhého. Je dospělý. Měnit můžeme pouze sebe a svůj postoj k dané situaci. Řeším to s klientkami v terapiích často.

Vy máte svoji odpovědnost k sobě. Ke svému životu. Proč ve vztahu, kde to dlouhodobě neladí chcete dále zůstávat? (děti nejsou důvod, ale pouze výmluva, děti v takovém vztahu neprospívají, získávají pouze špatné modely do dospělosti). Proč se snažíte uplatňovat moc a měnit druhého, místo toho, abyste v životě šla (šel) za dobrým pocitem?

Chcete, aby on byl podle Vašeho očekávání, ale to ten druhý evidentně nechce. Přesto si na tomto postoji trváte a stále věříte, že máte moc to změnit. Jeho změnit. Tento aspekt moci vám ve skutečnosti ničí život, ne váš partner! Ten je takový, jaký je. Má svůj příběh, svoji životní zkušenost. Pokud chce být například líný, nekomunikativní, je to jeho volba. Jeho postoj, kterým třeba něco vyjadřuje, Na vás je pouze to, jaký postoj k tomu zaujmete vy. To je klíčové.

Postoj matky, která vychovává není funkční model. On tak stále může zůstávat v pozici syna, kterého má někdo napravit. Vy jste ta matka, která ho “mění”.
Z toho postoje je cítit podvědomý despekt k mužům. Pocit, že jste ta lepší, která muže kultivuje. To je silný nerespekt vůči mužskému principu, což je také jeden z důvodů, proč si jiného muže, než toho v nastavení “syna”, jen těžko do svého života přitáhnete.

Navíc k tomu všemu máte dojem, že jeho proměna změní váš život. Tím ale odpovědnost za svůj dobrý životní pocit dáváte do jeho rukou. Chcete, aby vám tento požadavek naplnil on. Zde zase vy hrajete nedospělou roli v uplatnění osobní moci (zrcadlíte si tyto své nedospělé programy navzájem). Ve skutečnosti je na vás, co se svým životem uděláte, aby vám bylo lépe. Čím více se budete snažit přesunout na partnera odpovědnost za svůj život a situaci, tím nezodpovědněji se partner bude chovat.
On takto jen nevědomě reaguje, aby vám ukázal, že to není funkční model, že odpovědnost za svůj život máte ve svých rukou pouze vy. On vás svoji změnou “nespasí”. Samozřejmě to platí i pro muže, kteří mají podobná očekávání od partnerky.

Každý máme odpovědnost za svůj dobrý životní pocit. Každý si ho musíme naplnit sami. To znamená postarat se o sebe. Chtít pro sebe v životě to nejlepší. Nesnažit se stále dokola napravovat to, co neladí, ale utvářet vztahy tam, kde to ladí.
📚Kniha Smysluplné vztahy:
https://www.mmbartosovi.cz/smysluplne-vztahy/

ČTĚTE TAKÉ

Proč při výběru partnerů ztrácíme soudnost

Proč při výběru partnerů ztrácíme soudnost

 "Kdybych to věděl(a) už na začátku". Často si tuto větu říkáme v době, kdy nám spadnou, vlivem některých událostí, růžové brýle a vidíme, že zřejmě nejsme s partnerem, který k nám opravdu ladí. Mnohdy je to až v situaci, kdy už nás pojí společné závazky - děti,...

Už mě nebaví být svému muži matkou

Už mě nebaví být svému muži matkou

Nedospělí muži se vydávají se do světa hledat buď princeznu nebo matku. O princeznách píšu jinde, dnes to bude o naplňování role matky. Velká část mužské populace hledá ženy, které jim něčím připomínají matku. Matka byla totiž jedinou ženou, se kterou kdysi prožili...

Mužská síla – obviňovaná i velebená

Mužská síla – obviňovaná i velebená

My muži jsme v používání své síly mezi dvěma mlýnskými kameny. Na jedné straně je požadováno, aby muž byl stále tím silným hrdinou a na druhou stranu je použití síly polem, na kterém jsme nejvíce obviňováni. Jsme viněni za násilí, války apod. Čili je zde požadavek -...