Náročné ženy 2

autor: | 1. 11. 2020 | Muži, Rodina, Vztah k sobě, Vztahy, Ženy | 0 komentářů

Nedávno jsem zde psal o náročných ženách a líných mužích. Protože dělám kromě individuálních také párové terapie, tak se vyskytlo na základě příspěvku několik požadavků “abych manželovi vysvětlil, že má být aktivní a odpovědný”. Je líný, neaktivní, nestará se ani o potřeby dítěte. Nelze s ním komunikovat. Domluvte mu!
Párová terapie je velmi podporující, pokud přijdou dva, kteří chtějí něco ve vztahu posunout. Nicméně nelze “domlouvat” někomu, kdo je pasivní a nic měnit nechce.
Ve skutečnosti tento požadavek ukazoval na nezodpovědnost žen, které s ním přišly. Partner jim svojí nezodpovědností pouze nevědomě zrcadlí tu jejich. Zní to jako paradox. Vysvětlím ho. Třeba to pomůže k většímu vhledu těm, kteří podobný problém řeší:

Nemůžeme měnit partnera, ani nikoho druhého. Je dospělý. Měnit můžeme pouze sebe a svůj postoj k dané situaci.
Vy máte svoji odpovědnost k sobě. Ke svému životu. Proč v takovém vztahu chcete dále zůstávat? (děti nejsou důvod, ale pouze výmluva, děti v takovém vztahu neprospívají, získávají pouze špatné modely do dospělosti). Proč se snažíte uplatňovat moc a měnit druhého, místo toho, abyste v životě šla za dobrým pocitem? Chcete, aby on byl podle vašeho očekávání, ale to on evidentně nechce. Přesto si na tom trváte a stále věříte, že máte moc situaci změnit. Jeho změnit.
Tento aspekt moci vám ve skutečnosti ničí život, ne váš partner. Ten je takový, jaký je. Má svůj příběh, svoji životní zkušenost. Svá životní témata, se kterými pracuje po svém. Pokud chce být pasivní a nekomunikovat, je to jeho volba. Na vás je jaký postoj k tomu zaujmete vy. To je klíčové!! Snaha vychovávat ho, dělat mu i v dospělosti “matku”, není funkční model. Vede pouze k vyčerpání a frustraci. On je stále v pozici syna, který se “veze” na vaší energii. Vy na tom ovšem spolupracujete svoji snahou mít vše pod kontrolou, vše zařizovat, řídit. Díky tomuto pocitu důležitosti jste si do života takového partnera přivolala.

Navíc máte pocit, že jeho proměna změní váš život. Tím ale odpovědnost za svůj dobrý životní pocit dáváte do jeho rukou. Chcete, aby vám tento požadavek naplnil on. Zde zase vy hrajete nedospělou roli (zrcadlíte si tyto své nedospělé programy navzájem). Ve skutečnosti je na vás, co se svým životem uděláte, aby vám bylo lépe. Čím více se budete snažit přesunout na něj odpovědnost za svůj život a situaci, tím nezodpovědnější bude chování partnera. On takto pouze nevědomě reaguje, aby vám ukázal, že to není funkční model, že odpovědnost za svůj život máte ve svých rukou Vy. On vás svoji změnou “nespasí”. Vy máte odpovědnost za sebe, své štěstí, za svoji životní cestu.
Samozřejmě to platí i pro muže, kteří mají podobná očekávání od partnerky.

Každý máme odpovědnost za svůj dobrý životní pocit. Každý si ho musíme naplnit sami. To znamená postarat se o sebe. Chtít pro sebe v životě to nejlepší. Nesnažit se stále dokola napravovat to, co neladí, ale utvářet vztahy tam, kde to ladí.

ČTĚTE TAKÉ

NOVÁ KNIHA

Smysluplné vztahy

700  555 

Past milosrdenství

Past milosrdenství

Nedávno se mě jeden klient po sezení ptal, jaká je moje mise zde ve světe. Zajímavá otázka. Když jsem nad ní přemýšlel, zformuloval jsem ji do věty: Zbavím vás milosrdenství a naučím vás postarat se o sebe.Kdo četl knihu Smysluplné vztahy, tak si možná vzpomene, že...

Sebehodnotu máme ve svých rukou

Sebehodnotu máme ve svých rukou

Málo v životě nasloucháme vlastním pocitům. Tím se od nich oddělujeme. Dáváme více na rozhodování myslí, čímž se dostáváme mimo rovnováhu. Mysl je skvělý analytický nástroj, ale špatný vůdce života. Řeším to s klienty v terapii často. Odpojení od cítění sebe má vliv i...

Nenáročné ženy mají líné muže

Nenáročné ženy mají líné muže

Často si ženy stěžují na pasivitu partnerů. Je třeba říci, že ony k ní přispívají svojí nenáročností. Pokud žena vytváří dojem, že ji stačí málo, tak muž zleniví. Nemá motivaci k aktivitě, motivaci k vydělávání peněz, motivaci k plánování společného času. Některé ženy...