Jaké vztahy žijeme? Ležatou osmičku nebo spirálu?

autor: | 2. 11. 2017 | Vztah k sobě, Vztahy | 0 komentářů

V tomto roce si ve svém životě hodně řeším téma sebelásky a „chodí „ mi k tomu hodně informací osobně i přes zpracovávaná témata u klientů. Ráda bych se s vámi  podělila o tuto inspiraci.Jedním z těchto vjemů byl obraz dělení vztahů na tyto:

Většinový typ vztahů charakterizuje LEŽATÁ OSMIČKA –  do nekonečna.

Tendence znovu opakovat ty samé, nefungující nebo neuspokojivé modely.  Snažit se z druhých dostat lásku, přijetí , pozornost různými způsoby – zavděčováním se, kontrolou, manipulací, službou, vzdorem, destrukcí a sebedestrukcí. Pokoušet se skrze druhé vyřešit si pocit nedostatku prožitého v dětství, dokompletovat se, sebepotvrdit se. A následně nás zkušenosti znovu konfrontují s těmito pocity nedostatku a jen nás utvrzují v tom, že to nefunguje i nadále. Doživotně si řešíme a přehráváme mamku a taťku. Pomáháme těm mužům, zachraňujeme ty ženy a čekáme na to, co tam nikdy nebylo. Donekonečna chodíme do stejného prázdného krámu poptávat zda už nedostali zboží. Posléze máme sklon rezignovat na naše potřeby a místo naplnění ve vztazích hledáme aspoň klid a jsme rádi, že se vlastně máme lépe než Marie nebo Pepa. Nenaplněnost zaplácávají nákupy, dramata ať už osobní, telenovelové či bulvární. V esokruzích se to řeší tím, že je potřeba čistit , čistit, čistit- jeden aspekt za druhým , které nám zrovna partner, děti , soused zrcadlí. Třeba 10 let navštěvovat rodinné konstelace a vždycky něco objevit dalšího králíka v klobouku. Ano funguje to , ale je to na dlouho a stejně nás nakonec přivede k tomu samému. Co kdybych nečekali na zprávy od zrcadel, nebyli ve svém vývoji  tak závislí na druhých a rovnou vyskočili do vyššího „ levlu“?

Pokročilejší úroveň vztahů charakterizuje SPIRÁLA – VÝVOJ.Vztahy,  ve kterých se potkají jedinci , kteří vnímají svou skutečnou hodnotu a chtějí pro sebe to, co je pro ně PŘIROZENĚ  tím nejlepším .VYHOVÍ SI. A to i v partnerství. Vybírají  si partnera, který se nebojí být sám sebou, a kde zároveň spolu tělesně, emocionálně i v rámci své cesty ladí. Nevyžadují od partnera , aby žil život podle jejich představ či dle společného kompromisu. Chtějí toho, jehož přirozeně  priority ladí dohromady a nesnaží se realitu uměle přetvářet. Zároveň respektují vývoj a nesnaží se vztah za každou cenu udržet do konce života.

Co tyto dvě skupiny od sebe dělí ?   SEBELÁSKA

Pokud nedáme široké přijetí sami sobě, budete lovit pořád ve stejném závislostním rybníčku a spokojovat se s kompromisy, protože to co bych asi pro sebe doopravdy chtěl,  je pravděpodobně nedostupné. Kdo chce moc , nemá nic, že? Anebo „ Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše“. Ve většině případů se zde na Zemi rodíme do podmínek ,  kde je vědomí nedostatku. Nedostatku lásky, času, peněz , něhy , péče, přijetí, radosti. Uvěříme,  že to je zde na Zemi standardem. Další obecně sdílené přesvědčení, kterému se naučíme  věřit  je, že jakmile se narodíme jsme neschopným , nevědomým uzlíčkem , který je plně odkázaný na druhé- uvěříme, že vše podstatné pro život se nám dostane jen skrze druhé  a staneme se na nich závislí. Uvěříme , že tak to mají všichni. Bojíme se pak být odlišní, silnější , nadanější ,větší  a chtít víc, abychom nezůstali sami. Lepší spokojit se s málem a  svou osamocenost žít v davu.

Není jednodušší  rovnou přijmout všechny své aspekty ( ano i tu žárlivost, lenost, závist) než si to skrze zrcadla řešit po jednom donekonečna ? Uvědomit si , že mi sami si máme možnost dát to co potřebujeme nejvíce. Dalším bonusem je , že poté přirozeně respektujeme odlišnost a nedokonalost druhých a již nás spousta situací nedostává. Už to nenasedá na to, co u sebe zoufale nechceme vidět. Ano, každé zrno se jednou vymele, ale pokud si to uvědomíme -máme přístup k této informaci – je škoda tu podanou rukavici nezvednout.

Míša Bartošová

Článek (či jeho části) je možné sdílet v nezměněné podobě, pokud bude připojeno jméno
autora, zdroje, aktivní odkaz na www.mmbartosovi.cz a celá tato poznámka.

ČTĚTE TAKÉ

NOVÁ KNIHA

Smysluplné vztahy

555 

Nelze měnit druhé

Nelze měnit druhé

Nemůžeme měnit partnera, ani nikoho druhého. Je dospělý. Měnit můžeme pouze sebe a svůj postoj k dané situaci. Řeším to s klientkami v terapiích často. Vy máte svoji odpovědnost k sobě. Ke svému životu. Proč ve vztahu, kde to dlouhodobě neladí chcete dále zůstávat?...

Proč při výběru partnerů ztrácíme soudnost

Proč při výběru partnerů ztrácíme soudnost

 "Kdybych to věděl(a) už na začátku". Často si tuto větu říkáme v době, kdy nám spadnou, vlivem některých událostí, růžové brýle a vidíme, že zřejmě nejsme s partnerem, který k nám opravdu ladí. Mnohdy je to až v situaci, kdy už nás pojí společné závazky - děti,...

Už mě nebaví být svému muži matkou

Už mě nebaví být svému muži matkou

Nedospělí muži se vydávají se do světa hledat buď princeznu nebo matku. O princeznách píšu jinde, dnes to bude o naplňování role matky. Velká část mužské populace hledá ženy, které jim něčím připomínají matku. Matka byla totiž jedinou ženou, se kterou kdysi prožili...